فعالیت های ترویجی و فرهنگی در مناطق زلزله زده آذربایجان

بعد از حادثه دلخراش زلزله آذربایجان، خانه کتابدار کودک و نوجوان کمیته ای را برای یاری رساندن به مردم این منطقه تشکیل داد. این کمیته با هدف شناخت نیازهای کودک در بحران و طرح ریزی فعالیت های مناسب، اطلاع رسانی و کتابخوانی، ایجاد کتابخانه، آموزش معلم ها و مربیان مدارس و به روز شدن روش های آموزشی، سفرهای ماهیانه خود را به روستای گونجیک از توابع اهر آغاز کرده است.

سفر اول: خانم ها ملیحه پیشداد محمدی، فرشته قبادی، ندا موحدی پور و فاطمه نکویی در تاریخ 27 مهر ماه 91 به روستای گونجیک با هدف ایجاد فضای اعتماد، ایجاد فضای شاد و امیدوارکننده، ایجاد حمایت و آشنایی با قصه و قصه گویی و فرهنگنامه، سفر کردند.

برای 24 کودک مهدکودکی ابتدا معارفه با شعر خوانی به دو زبان ترکی و فارسی انجام شد. سپس بازی های اتل متل، عموزنجیرباف و پیگیری مسیر (برای تقویت و ایجاد هماهنگی بین چشم و دست) انجام شد.

برای 24 کودک مقطع اول و دوم دبستان ابتدا معارفه با بازی ریتمیک "علی بابا باغی داره" انجام شد و سپس با پاستل نقاشی کشیدند.

برای 24 کودک مقطع سوم و چهارم دبستان ابتدا معارفه با بازی ریتمیک "این شیطون تو دست هر کسه..." انجام شد. سپس قصه "پینه دوز بداخلاق" گفته شد و بچه ها نقاشی آن را کشیده و دور حیاط مدرسه نصب کردند.

برای 35 کودک مقطع پنجم و ششم دبستان ابتدا معارفه با ساختن دو دایره داخل هم انجام شد. سپس با فرهنگنامه آشنا شدند و کار با کتاب های مرجع را آموختند و در آخر بازی تبرک انجام شد.

برای 16 نفر از بچه های دوم و سوم راهنمایی معارفه با بازی "مجسمه و مجسمه ساز" انجام شد و سپس با فرهنگنامه و کتاب های مرجع آشنا شدند.

برای 7 نفر از مادران دانش آموزان کارگاه آموزش ساخت عروسک با مواد دور ریز مانند دکمه، کاغذ، پولک، کاموا و... برگزار شد. این کارگاه و صحبت درباره آینده و بهبود وضعیت باعث شد فضای ناامیدی در بین مادران کمی بهتر شود و با خنده و شوخی کار را جلو بردند. کار با فرهنگنامه نیز به 5 نفر از معلمان مقطع راهنمایی آموزش داده شد.

همه بچه ها در حیاط مدرسه بازی "طناب کشی" و "گاو و گوساله یا فینگلی" را بازی کردند.

در آخر نیز اسباب بازی، مداد، مداد رنگی، جامدادی، دفتر نقاشی، مواد غذایی و پوشاک که توسط کمک های مردمی، خانه کتابدار و اندیشکده تعالی شناخت تهیه شده بود، بین 220 خانوار روستایی توزیع شد.

سفر دوم: خانم ها ملیحه پیشداد محمدی، مینا حبیب نژاد، معصومه رعنا و ندا موحدی پور در تاریخ 30 آبان ماه 91، با هدف تقویت فضای اعتماد و حمایت، تقویت ظرفیت همراهی و شنوایی از طریق بازی، تقویت کار مشارکتی و پژوهشی با فرهنگنامه و آگاهی به بهداشت فردی برای بار دوم به روستای گونجیک سفر کردند.

بعد از معارفه برای کودکان مهدکودکی، بازی "کاغذ و تا" با مفهوم خانه و سلام  و قصه گویی کتاب "موش کی هستی؟" انجام شد.

برای کودکان اول و دوم دبستان، بعد از معارفه، بازی های مشارکتی مانند ساخت شکل های هندسی با دست های خود و دوستان برای مفهوم استفاده بهتر از دست انجام شد.

برای کودکان مقطع سوم و چهارم دبستان ابتدا بازی جنگا انجام شد و سپس قصه "میخ تو دیوار" گفته شد و در آخر بچه ها کتاب "می خوام یه خرس شکار کنم" را به صورت گروهی خواندند.

برای کودکان مقطع پنجم و ششم دبستان بعد از بازی جنگا، به روش پژوهش مشارکتی دانش آموزی با فرهنگنامه کار شد.

برای دانش آموزان مقطع دوم و سوم راهنمایی نیز بازی جنگا و کار پژوهشی با فرهنگنامه انجام شد.

برای دانش آموزان دختر و پسر مقطع سوم دبستان تا سوم راهنمایی به طور جداگانه کارگاهی با عنوان "بهداشت فردی چیست؟" تشکیل شد. در این کارگاه به آن ها آموزش داده شد که باید سالم، تمیز و مرتب باشند. همچنین به آن ها آموزش داده شد که چگونه دست ها و دور ناخن های خود را تمیز کنند (با ضدعفونی کننده ها، دست های بچه ها شسته شد و آن ها به دور ناخن هایشان کرم زدند). نحوه شستشوی دندان ها و زبان به وسیله خمیردندان یا آب نمک، تعویض لباس زیر و شستشو نیز به آن ها آموزش داده شد.

در پایان نیز یک دوره 14 جلدی فرهنگنامه توسط خانم فرشته قبادی و بسته های پوشاک برای 124 دانش آموز شامل لباس زیر، دستکش، شال و کلاه (کمک های مردمی رسیده به خانه کتابدار)  توزیع شد.

سفر سوم: خانم ها ملیحه پیشداد، فرشته دباغ، معصومه رعنا، مهتاب مقدم و ندا موحدی پور در تاریخ 25 آذر 1391، با هدف جلب حمایت و اعتماد مادران و انجام فعایت های بیشتر برای بار سوم به روستای گونجیک سفر کردند.

برای کودکان مهدکودکی داستانک های نخودی قصه گویی شد و بازی "سلام سلام خاله بزغاله" انجام شد.

برای دانش آموزان مقطع اول و دوم دبستان قصه "ابر قلمبه" گفته شد و آن ها کاردستی این داستان را به وسیله کاغذ رنگی و پنبه درست کردند و به تخته چسباندند.

برای دانش آموزان مقطع سوم و چهارم دبستان قصه "شب یلدا" گفته شد و بازی "این کلاه، کلاه شیطونه" انجام شد.

برای دانش آموزان مقطع پنجم و ششم دبستان قصه "شب یلدا" گفته شد و بچه ها کاردستی  فانوس، حلقه و ریس گل و نی را ساختند. 

برای دانش آموزان مقطع دوم و سوم راهنمایی کارگاه کنترل احساسات برگزار شد. قصه "پیرزن خردمند" گفته و بازی های "این کلاه، کلاه شیطونه" و "توپ رو پیشونی" انجام شد.

در این سفر فضای اعتماد بیشتری نزد مادران برای تمرکز بیشتر برای برگزاری کارگاه ها ایجاد شد. پایه های پنجم و ششم و راهنمایی در کار با فرهنگنامه مشارکت بیشتری داشتند. در آخر نیز پشمک و آجیل شب یلدا به 220 خانوار روستا و هدایایی شامل مدادرنگی، پاک کن، مداد و کلوچه به دانش آموزان داده شد.