نمایشگاه مادران خانه

دومین نمایشگاه و فروشگاه "مادران خانه" از تاریخ 28 بهمن ماه تا 2 اسفند ماه 91 برگزار شد. مادران عضو طرح سبد خواندن با خانواده، حلقه های مطالعاتی و نوجوانان عضو کتابخانه کودک غرفه داران این نمایشگاه بودند.

اعضا خواستند که با هدف توانمند کردن خودشان، مراسمی را برگزار کنند و آنچه که یاد می گیرند و در توان دارند بروز دهند. حضور در این نمایشگاه کوچک بهانه ای شد برای رشد و شکوفا شدنشان.
برای برگزاری این نمایشگاه ابتدا جلسات هماهنگی به مدت دو ماه تشکیل شد و بروشورهایی به زبان بزرگسالان و کودکان تهیه و توسط اعضا توزیع شد. نام نمایشگاه انتخاب شد و همچنین آن ها برچسب های کوچکی به شکل خانه طراحی کردند و بر روی محصولاتشان نصب کردند.
در این نمایشگاه هم، دوستانی با صنایع دستی حرفه ای حضور داشتند و هم کسانی که برای اولین بار کارهای دستی و محصولاتشان را ارائه می دادند. همچنین دوستی با نیاز ویژه، کارهای دستی خود را آورده بود که دوستان دیگر برای اداره غرفه به او کمک می کردند. نوجوانانی که می خواستند خود مختاری را تجربه کنند و کارهای خود را ارائه دهند نیز در این نمایشگاه حضور داشتند. یکی از غرفه ها شامل اسباب بازی های مختلف بود و هر روز یک فضای بازی جدید در نمایشگاه ترتیب داده می شد.
هر غرفه، مدخل مربوط به محصولاتش را در فرهنگنامه کودک و نوجوان یافته و آن ها را نمایش می داد و مقاله آن در جمع خوانده می شد.
مهمانانی از جمله بانوان اندیشکده تعالی شناخت، مادران میدان هرندی، مادران سبد خواندن مدرسه حامی و... به بازدید از نمایشگاه آمدند و در نشست های فرهنگی روزانه شرکت کردند. این گفتگو ها با موضوعات موفقیت یا خوشبختی، فرهنگ تفاهم، صلح با خود، فرهنگ مصرف و توانمند سازی بود و هر روز یک کلیپ کوتاه و موسیقی مربوط به موضوع گفتگو پخش می شد.
انواع خوراکی ها مانند آش رشته، آش ماست، آش دوغ، آش ترخینه، پیراشکی، اسنک، کوکو سبزی، کشک بادمجان، چای هل و دارچین و دمنوش های مختلف هر روز سرو و در فضایی گرم و صمیمی تناول می شد و اعضا مهارت های خود را به یکدیگر آموزش می دادند.
و این فرآیند توانمند شدن و ظرفیت ساختن خود از درون، به وسیله خود ادامه دارد. امروز "مادران خانه" هویت جدیدی است که از تجربه خواندن آغاز شد و حال تغذیه ی متفاوتی به تجربه خواندنش خواهد داد.