کتابخانه سبز

در تاریخ یکشنبه 22/2/91 برنامه ای با عنوان "کتابخانه سبز" در دانشکده انرژی دانشگاه شریف، توسط آقای دکتر رامین روشندل و خانم ترنم پرهیزگار برگزار شد.

در بخش اول این برنامه توضیح داده شد که به دلیل گرم شدن کره زمین، افزایش آلودگی ها و کمبود منابع نیاز به بهینه سازی مصرف انرژی می باشد. بدین منظور باید فرهنگ سازی از سنین کودکی انجام شود. راهکار های اشاره شده: برگزاری مسابقات، افتتاح موزه های انرژی، طراحی بازی های کامپیوتری، طراحی جدول ها و سرگرمی ها، تهیه فیلم و انیمیشن و راه اندازی اتوبوس انرژی بودند.

در بخش دوم درباره منابع انرژی تجدید پذیر مانند باد، آب، جزر و مد، خورشید، بازیافت زباله ها و نحوه استفاده از آن ها صحبت شد.

در بخش سوم با عنوان "کتابخانه سبز" درباره ممیزی انرژی در ساختمان خانه کتابدار صحبت شد. در این گزارش بعد از جمع آوری اطلاعات از قبوض گاز و برق، شاخص انرژی محاسبه شده و راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی و بالا بردن شاخص مصرف ساختمان ارائه گردید. از جمله این راهکارها استفاده از لامپ های LED، پرده های چین دار، شیرهای ترموستاتیک برای شوفاژها، دوجداره کردن پنجره ها، استفاده از پانل خورشیدی برای تأمین قسمتی از انرژی مصرفی و... بودند.