بازی در فضای باز و بسته

 کارگاه چهار جلسه ای "آموزش بازی در فضای باز و بسته" شامل بازی های ریتمیک، بازی های سنتی، بازی های کلامی و بازی حواس در پاییز 92 ، توسط خانم شهین دهقانی از گروه بازی شورای کتاب کودک، در خانه کتابدار برگزار شد.

بازی های ریتمیک با هدف ایجاد شادی و نشاط در کودکان و علاقه مند کردن آن ها به موسیقی اجرا می شود. برای هماهنگی اعضای بدن با ریتم از جذاب ترین سازی که همراه کودکان است (تارهای صوتی و دست ها) استفاده می شود. بازی هایی مانند نشستن و بلند شدن با ریتم، ایجاد صدای باران از نم نم تا رگبار به وسیله دست، دخترکی در پارچین که با ریتم دست و پا اجرا می شود، بازی دست گرمی و ...در این بخش آموزش داده شدند.

در بخش بازی های سنتی، بازی هایی مانند عمو زنجیرباف، گرگم و گله می برم، دختره اینجا نشسته، گل یا پوچ، جم جمک برگ خزون، نمایش خلاق چوپان دروغگو و... به شرکت کنندگان آموزش داده شد و تفاوت بین بازی گروهی و انفرادی توضیح داده شد.

بازی حواس از مهمترین بازی ها می باشد زیرا حواس انسان که در خردسالی در اوج کارکرد خود هستند، در یادگیری، نقش بسیار مهمی دارند. در این بخش با همکاری آقای طاهریان از انجمن پویا، چند بازی به شرکت کنندگان آموزش داده شد.