جشن پایان سال 1392 در خانه کتابدار

 در تاریخ 25 اسفند 92 برنامه ای به مناسبت چهارشنبه سوری، نهمین سالگرد افتتاح خانه کتابدار و عید نوروز برپا شد. 

گروه سنی الف: در ابتدا شعر های "حاجی فیروم" و "بشکن بشکن" برای بچه ها خوانده شد و سپس خانم اقلیدس قصه "مرد خار کن" که در آن فلسفه بته خار و از آتش پریدن و دعای آن گنجانده شده و مضمونش تلاش، صلح، دوستی و همدلی است، را گفت. سپس بچه ها از روی بته های آتشی که با چوب و کاغذ رنگی درست شده بود، پریدند و شعر "زردی من از تو، سرخی تو از من" خواندند. 

مراسم فالگوش و فال کوزه نیز انجام شد. سپس خانم ها اقلیدس، به آبادی، میهن خواه و هرندی زاده نمایش "نخودی" را برای بچه ها اجرا کردند. این برنامه با تبریک سال نو و پذیرایی خاتمه یافت.

 سایر گروه های سنی: برای این گروه سنی گروهی از اعضای کتابخانه، نمایش نوروز را با هدایت خانم وکیلی اجرا کردند. سپس درباره چهارشنبه سوری و نوروز برای بچه ها صحبت شد. خانم ها به آبادی و میهن خواه نیز برای بچه ها قصه خوانی کردند و با تبریک سال نو و پذیرایی برنامه خاتمه یافت.

بزرگسال: برای این گروه سنی خانم دهقانی درباره چهارشنبه سوری، ایام نوروز و مصادف شدن آن با ایام فاطمیه، حاجی فیروز و سیزده بدر صحبت کردند. 

روی پله برگه هایی به رنگ های زرد و نارنجی و قرمز که روی آن ها نماد های سه بوته (گفتار نیک- پندار نیک- کردار نیک) نوشته شده بود، چسبانده شد تا اعضا با خواندن شعر "زردی من از تو، سرخی تو از من" از روی آن ها رد شوند و پریدن از روی آتش برای آن ها تداعی شود. درباره سایر آداب رسوم این روز مانند قاشق زنی، فال گوش، بخت گشایی و... نیز صحبت شد.

 

فعالیت های دیگری مانند خواندن شعر حاجی فیروز، قصه گویی "عمو نوروز و خاله گل بهار"، بازی پنج انگشت نوشته آقای مصطفی رحماندوست با موضوع نوروز، صحبت درباره سیزده بدر و دروغ سیزده و ... نیز انجام شد.