چه مي بينيم؟ چگونه نقد مي كنيم؟

 كارگاه "چه مي بينيم؟ چگونه نقد مي كنيم؟" براي اعضاي نوجوان كتابخانه (گروه سني ه) با هدف آشنايي آن ها با اصول نقد و بررسي كتاب، توسط آقاي بيدآبادي مقدم برگزار مي شود.

جلسه اول: در ابتدا از بچه ها خواسته شد علاقه مندی های خود را در زمینه کتاب، فیلم، کارگردان، نویسنده، شاعر و... بنویسند و درباره آن ها در گروه صحبت کنند. این کار با هدف آشنایی بچه ها با سلایق یکدیگر انجام و تلاش شد سلیقه هیچ فردی بالاتر از دیگری ارزش گذاری نشود. سپس با خواندن کتاب "شب بخیر فرمانده"، درباره "باور پذیری" صحبت شد. همچنین درباره معنای باورپذیری و چگونگی ایجاد آن در آثار مختلف توضیحاتی داده شد.

جلسه دوم: به منظور آشنایی بچه ها با نام های مناسب در ادبیات، انیمیشن کوتاهی پخش و از آنان خواسته شد تا نام مناسبی برای اثر پیدا کنند. سپس نام های پیشنهادی بچه ها مورد ارزیابی قرار گرفت. در ادامه با خواندن داستانی از پیراندلو، مفهوم کلیشه و کلیشه پردازی برای بچه ها بیان و درباره آن بحث شد.

جلسه سوم: ابتدا یک فیلم کوتاه به نمایش درآمد و سپس درباره نوشتن داستان و فیلم نامه با بچه ها صحبت شد. به آنان یادآوری شد که هر فیلمی که ساخته می شود لزوما دارای داستان نیست. سپس تعریف ساده ای از "داستان" ارائه و  از بچه ها خواسته شد داستان یکی از آثاری را که دیده اند، بیان کنند و درباره شخصیت آن توضیح دهند. در پایان نیز کتابی توسط مربی خوانده و بچه ها درباره شخصیت های آن صحبت کردند.