تجربه کتابداری از مونیخ در شرایط کرونا

تجره های کتابدار رویا مکتبی فرد در شرایط بحرانی کرونا- کتابخانه عمومی شهر مونیخ: سه روز بعد از اعلام سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این­که بیماری کووید نوزده یک همه گیری جهانی یا پاندمی است، از بعدازظهر روز جمعه 13 مارچ به ما اعلام شد که کتابخانه ­ها دست­ کم تا پایان تعطیلات عید پاک، یعنی به مدت پنج هفته تعطیل خواهند بود. این تعطیلی برای مهدکودک­ ها و مدارس هم اعلام شد. هم­زمان با ایمیل مدیر کل کتابخانه­ ها که برای تک تک ما ارسال شده بود، در رادیوی محلی هم این خبر اعلام شد و به این ترتیب در کم­تر از یک ساعت با تعداد بسیار بالایی از اعضا و به ­ویژه خانواده­هایی مواجه شدیم که به کتابخانه هجوم آورده بودند تا برای این پنج هفته تعطیلی خود و فرزندان­شان مواد خواندنی، دیداری، شنیداری و سرگرمی (انواع بازی ها) را امانت بگیرند.

اعتراف می کنم با وجود آن­که ویروس کورونا از مدت­ها پیش شیوع پیدا کرده و حتا ایران را به تعطیلی کشانده بود، دیدن آن صحنه­ ها، تکاپوی مردم و صف­ های طولانی دستگاه ­های امانت کتاب آن روز، تازه مرا به این باور رساند که در چه وضعیت عجیب و غیرعادی­ای قرار داریم. تمام مدت باید پاسخ­گوی افراد حیران و گاهی نگرانی بودیم که می­ پرسیدند حالا چه می شود و با منابعی که در خانه دارند باید چه بکنند و... در عین حال باید کل پوسترهای اعلام برنامه­ ها را جمع­ آوری می­ کردیم، پیام روی پاسخ گوی تلفنی و تنظیمات دستگاه برگشت منابع را تغییر می­ دادیم و اطلاعیه­ ی تعطیلی کتابخانه­ ها را در ورودی­ ها نصب می­ کردیم. همه­ ی این کارها را باید گروه اندک همکارانی انجام می­ دادند که از قضای روزگار، شیفت عصر آن روز را مانده بودند؛ آن هم در یک بازه­ ی سه ساعته!! اگر بگویم اوضاع شبیه شرایط جنگی بود اغراق کرده­ ام، اما شرایط غیرعادی بود که هرگز اینجا تجربه­ اش نکرده بودم.

به طور معمول کاربران ما باید خودشان منابع شان را با دستگاه امانت کتاب امانت بگیرند. حتی می توانم بگویم ما در این مورد مقررات نسبتاً سخت­گیرانه­ ای داریم و تلاش می­ کنیم با دستگاه های خودمان چیزی را به آن­ها امانت ندهیم و تا حد امکان کاربران مستقل از ما عمل کنند. اما آن روز به حدی صف­ ها طولانی بود که من گاه به گاه به افراد میان­سال یا آن­ها که کودکی کم­ سن همراهشان بود، اشاره می کردم که پیش من بیایند تا بادستگاه خودم کار امانت منابع را برای­شان انجام دهم تا کمی مدت انتظار را برای سایر افراد درصف هم کوتاه کنم. دستگاه ­ها طوری تنظیم شده بود که قرار بود منابعی که آن روز افراد به امانت می­ گرفتند، به صورت خودکار تا پایان زمان تعطیلی کتابخانه ­ها -هروقت که باشد- تمدید شود و هیچ جریمه دیرکردی به افراد تعلق نگیرد. منابعی که از پیش نیز نزد اعضا باقی مانده بود، مشمول این تمدید می­ شد. چون در طول این مدت حتی دستگاه های خودکار برگشت کتاب هم غیرفعال بودند.

تعطیلی کتابخانه­ ها البته به معنای تعطیلی کارمندان نبود. آن­ها باید هم­چنان در محل کارشان حاضر می­ شدند. فقط خدمات عمومی متوقف شده بود. هفته بعد از آن را من به خاطر عید نوروز و تدارک هفت سین و خانه تکانی مرخصی گرفته بودم و هفته­ ی بعدترش اعلام شد کسانی مثل ما که بچه­ ی کوچک دارند، به دلیل تعطیلی مهدکودک­ ها و مشکل نگهداری از بچه­ ها معاف از خدمت هستند. اما از همان هفته­ ی دوم نشانی ایمیل­ های شخصی ما گردآوری شد که برایمان به صورت مرتب خبرنامه ای از حوزه­ ی ریاست در مورد فعالیت­ های کتابخانه، تازه­ ها و تغییر و تحولات ارسال شود. (چون ما در حالت عادی از خانه به ایمیل های سازمانی مان دسترسی نداریم.)

در اولین شماره­ ی این خبرنامه از همه­ ی کتابداران پرسیده شد که اوقات خود را در شرایط جدید چگونه می گذرانند. نوشته­ های همه در وبلاگی که متعلق به نهاد کتابخانه­ هاست منتشر می شد.

از اقدامات بعدی، رایگان کردن خدمات آنلاین کتابخانه­ ها و دسترسی به منابع الکترونیکی برای تمام افراد بود. یعنی افراد بدون پرداخت حق عضویت، اجازه­ ی استفاده از تمامی منابع الکترونیکی شامل ای بوک­ ها، کتاب­ های صوتی، ویدئوهای آموزشی، روزنامه­های آنلاین و ... را دارند.

به علاوه در وب­سایت کتابخانه،  نشانی وب­سایت­ هایی که کتاب­های الکترونیکی تمام متن، به­ ویژه برای کودکان و به­ صورت چند زبانه دارند، معرفی و گذاشته شد. اپلیکیشن­ های جدید هم به همین ترتیب برای استفاده از منابع تمام متن معرفی شدند.

از جمله اقدامات دیگر خدمات تلفنی است و همکارانی که هنوز در کتابخانه­ ها حضور دارند انجام می دهند. برای انجام کاری به کتابخانه رفته بودم و دیدم که همکارم شاید حدود سی دقیقه با صبر و حوصله، شیوه­ ی ورود به وب­سایت و دسترسی به منابع و ... را توضیح می ­دهد. مکالمه ­اش که تمام شد، گفتم: «چقدر طول کشید!» گفت: «بیش­تر از آن­که دستور العمل باشد، نوعی حمایت روحی از این خانم میان­سال بود که کتاب­های صوتی­ اش تمام شده و دنبال چیزی برای گوش دادن می گشت و سعی کردم به او یاد بدهم که چه ­طور می تواند از وب سایت برای خودش کتاب صوتی بارگذاری و گوش کند.»

به یاد خانم میان­سال دیگری افتادم که تقریباً نابینا بود و گاه­گاهی به کتابخانه می ­آمد و کتاب صوتی امانت می گرفت. بیش­تر دنبال رمان­ های لطیف خانوادگی بود و از ما راهنمایی می­ گرفت. چشمانش به حدی ضعیف بود که حتی نمی­ توانست کارت عضویت کتابخانه اش را تشخیص دهد و ما همه­ ی کارها را برایش انجام می­ دادیم. یک بار به او گفتم که اگر آمدن تا کتابخانه برایش سخت است، می ­تواند درخواست دهد تا نامش را در لیست متقاضیان خدمات کتابخانه­ های سیار ثبت کنم. گفت: «نه، خیلی خیلی ممنون. اما تا وقتی می ­توانم راه بروم، می­ خواهم که از خانه بیرون بیایم. چون به این تماس­ ها و گفت­گو ها و معاشرت­ ها نیاز دارم و دوست دارم که خودم به این­جا بیایم.» در این مدت بارها به او فکر کرده ­ام و این­که چقدر این دوران باید برایش سخت باشد. البته که خانه­ های محله از همان هفته­ ی اول اطلاعیه زدند که آماده­ ی کمک و همکاری با تمامی افراد گروه­ های پرخطر هستند: هماهنگی برای وقت دکتر، خرید مایحتاج روزانه، به گردش بردن حیوانات خانگی و ... و حتی اگر کسی احساس تنهایی می­ کند و دنبال هم­ صحبت می­ گردد با کمال میل او را به داوطلبانی که تلفنی آماده صحبت هستند معرفی خواهند کرد. اما نمی دانم که آیا این خانم از این خدمات خبری دارد یا نه!

در یکی از خبرنامه­ های داخلی کتابخانه از ما خواسته شد که به پاسخ این پرسش ­ها فکر کنیم:

 • چه فرصت­ هایی برای کابران ما ایجاد شده است؟
 • چه تغییراتی در ارتباط با بهره گیری، ارائه و خدمات ما ایجاد شده است؟ آیا در روش ارتباطات ما با کاربران نیز تغییری ایجاد شده است؟
 • چه شیوه ­هایی به درستی کار کرده است و بهتر است که ادامه یابند؟
 • کتابخانه ­ها چه نقشی در ارتباط با جامعه و شهر خود دارند؟ کدام آن­ ها به همان صورت باقی خواهند ماند؟ کدام یک بر بستر مجازی انجام خواهند شد: چه نقش ­هایی تغییر یافته اند و چه شکل­های جدیدی ظهور یافته اند؟ : کدام یک در آینده متفاوت، منعطف تر یا ساده تر خواهند بود؟ و کدام یک، پس از بازگشایی کتابخانه ­ها تغییر خواهد کرد؟
 • چه فضاهای ممکنی را برای کتابخانه ­های شهر (در آینده) می بینید که بهتر است طراحی شوند؟

حالا که قرار است دوباره به  محیط کار بازگردم، به یک برنامه­ ی چند زبانه فکر می کنم که در آن بر اساس بعضی منابع که مسئله­ ی حق کپی هم نداشته باشد، ویدئوهای چند زبانه­ ی قصه گویی ضبط کنیم و روی وب­سایت کتابخانه قرار دهیم. وقتی بررسی کردیم، دیدیم با همین همکارانی که در اطراف خودمان داریم می توانیم یک ویدئو را دست کم به ده زبان صداگذاری و منتشر کنیم.

نکته­ ی دیگر در دسترس عموم قرار دادن کتاب های کودک ای است که اخیراً در مورد کرونا منتشر شده و اجازه­ ی استفاده از بیش­تر آن­ها نیز بدون نیاز به گرفتن حق کپی داده شده است. در اینترانت سازمان دیدم که همکاران بعضی از کتابخانه­ ها برای همکاری در خواندن بعضی کتاب­ ها به زبان­ های مختلف در کانال یوتیوب فراخوان داده ­اند.

كارگاه مادر و كودك (كتابخواني و مهارت هاي زندگي)

خانه كتابدار كودك و نوجوان برگزار مي كند: كارگاه "مادر و كودك" (با محوريت كتاب و كتابخواني و آموزش مهارت هاي زندگي) با تسهيلگري خانم مينا حبيب نژاد

١- گروه سني : ٤ تا ٦ سال 

روزهاي يكشنبه ساعت ١٤:١٥ الي ١٥:١٥

٢- گروه سني: ٢ تا ٤ سال 

روزهاي يكشنبه ساعت ١٥:٣٠ الي ١٦:٣٠ 

٨ جلسه 

(شروع دوره از يكشنبه ٢٢ دي تا يكشنبه١١ اسفند)

براي ثبت نام با كتابخانه كودك تماس حاصل فرماييد.

كارگاه قصه گويي ديجيتال

نشست "داستان گویی دیجیتال، رسانه‌ای در خدمت پرورش مهارت‌های شناختی نوجوانان"در شورای کتاب کودک: این نشست با هدف معرفی رسانه داستان گویی دیجیتال در خدمت پرورش شناخت اجتماعی نوجوانان برگزار می‌شود:

محورهای نشست:

 • داستان گویی دیجیتال چیست؟
 • داستان گویی دیجیتال نسبت به انواع دیگر روایت گری و شیوه های مختلف بیان چه جایگاهی دارد؟
 • اهمیت داستان گویی دیجیتال در پرورش نقش شناخت اجتماعی در چیست؟
 • چرا مهم است که امکانات شبکه‌های دیجیتالی برای رونق فضای گفتگو و یادگیری مشارکتی نوجوانان استفاده کنیم؟
 • چطور می‌توانیم از داستان گویی دیجیتال برای آموزش موثرتر بهره ببریم؟
 • و تجربه بومی سازی شده داستان گویی دیجیتال در ایران: گروه قصه گویی دیجیتال شهرزاد

ارائه دهنده: لاله خسروی پژوهشگر حوزه روایت گری دیجیتال و عضو گروه قصه گویی دیجیتال شهرزاد.

مکان: کتابخانه تحقیقاتی شورای کتاب کودک

زمان: ۱۸ دی ۱۳۹۸- ساعتی ۱۶ الی ۱۷:۳۰.

جشن يلدا ٩٨ در خانه كتابدار

خانه كتابدار كودك و نوجوان برگزار مي كند: ويژه برنامه شب يلدا با حضور خانم ها قويدل، غديري و مسعودي (اعضاي گروه ترويج خواندن شوراي كتاب) زمان: چهارشنبه ٢٧ آذر براي گروه سني ب و ج ( ٧ تا ١٤ سال) ساعت ١٥ الي ١٦:٣٠

قصه های ترویج

ارائه گزارش طرح بامداد کتابخانه ها

ارائه گزارش طرح بامداد کتابخانه ها

قسمت اول: در این نشست،شهلا افتخاری-عضو شورای کتاب کودک و دبیر اجرایی طرح بامداد کتابخانه ها-با ارائه پیشینه ای از فعالیت های پنجاه ساله شورای کتاب در زمینه ترویج و تشویق فرهنگ کتابخوانی اظهار داشت:”تجهیز ۲۰ کتابخانه آموزشگاهی در جنوب تهران،به یاد و خاطر مرگ نابهنگام فرزند یکی از همکاران شورا در سال ۷۵؛باعث شد که توسعه کتابخانه ها در مناطق محروم یکی از فعالیت های مستمر شورا شود و اینبار با نام بامداد کتابخانه ها،۳۰ کتابخانه را تا سال ۹۲ تحت پوشش قرار دهد” به گفته دبیر اجرایی طرح بامداد کتابخانه ها:”به دلیل همسویی این فعالیت با اهداف خانه کتابدار،این طرح از سال ۹۳ از جمله طرح های ترویجی خانه محسوب شده و فعالیت می کند” شهلا افتخاری، هدف از این فعالیت ها را،”دسترسی به کتاب های با کیفیت برای کودکان و نوجوانان در مناطق محروم،پرورش مروجان کتابخوانی بومی،برگزاری انواع کارگاه ها،ایجاد علاقه به مطالعه،افزایش میزان مشارکت و مسئولیت پذیری کودکان و نوجوانان،بالا بردن توانایی ها و مهارت های مادران و…”عنوان کرد. دبیر اجرایی طرح بامداد کتابخانه با ارائه فهرستی از مکان ها و فعالیت های صورت گرفته در این طرح؛ به “طرح خانه به خانه کتاب در یکی از محله های شهرری”اشاره کرد و گفت:”این طرح گردهمایی ماهانه همسایگان و کودکان آنها بود که هر ماه در منزل یک خانواده و با حضور کارشناس طرح انجام می شد و با شاهنامه خوانی،اجرای نمایش و بلندخوانی همراه بود”. به گفته این عضو شورای کتاب:”طرح یادشده بصورت امانت دادن و تعویض خورجین های حاوی کتاب انجام شد و بحث و گفتگو درباره کتاب ها همراه با والدین نیز در دستور کار بود.”وی همچنین از تجهیز کتابخانه های برخی از سازمان ها و تشکل های مردم نهاد،همچون انجمن یاری بم و برگزاری کارگاه آشنایی با ادبیات کودک در آنجا سخن گفت. وی در ادامه،با اشاره به کتابخانه محلی و سیار “ساویسا مهوار”،گفت:”این کتابخانه به یاد پرواز نابهنگام همکار محبوب شورایی،ساویسا مهوار در  زادگاه وی یعنی صباشهر کرج دایر شد.” بر اساس این اظهارات”تجهیز کتابخانه دبیرستان صدف روستای رئیس آباد(سرباز)،کتابخانه های استان لرستان مثل کتابخانه روستای کله بان و کتابخانه شهید ناصری روستای مله بلوط از توابع چگینی نیز در زمره این فعالیت ها بوده اند”. شهلا افتخاری در فراز دیگری،به فعالیت طرح بامداد کتابخانه از سال ۹۲ پرداخت.بر این اساس یکی از طرح ها که با کمک و نظر دانش آموختگان مدرسه مهران انجام شد، تجهیز سه کتابخانه آموزشگاهی در منطقه سرباز بلوچستان در سال۹۴-۹۵ و سه کتابخانه آموزشگاهی در لرستان را شامل می شد”. به گفته شهلا افتخاری:” یک جلسه که با خانم ریگی، فرماندار قصرقند داشتیم که منجر به شکل گیری کتابخانه های سیار برای مناطق عشایر نشین شد”. به گفته وی:تجهیز کتابخانه دکتر صفا روستای جمیل آباد -با حمایت مالی فرزند دکتر صفا و آماده سازی کتابخانه های روستاهای آلمانه،گوشخانی،کانی چرمو در استان کردستان و همکاری با گروه ترویج شورای کتاب در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه و اجرای شب یلدا در این مناطق از دیگر فعالیت های طرح بامداد کتابخانه بوده است.
قسمت دوم: ناهید جباری-عضو شورای کتاب کودک و عضو شورای مدیریت طرح بامداد کتابخانه ها -در بدو سخنان خود با موضوع پروژه حمایتی ترویج خواندن IBBY، ضمن اشاره به اینکه “معمولا کودکان در پاسخ به این پرسش که چه کتابی را دوست دارید؟ بجای اینکه نام کتاب و یا نویسنده خاصی را بگویند،یک موضوع را مطرح می کنند”، اظهار داشت: “به همین دلیل تصمیم گرفتیم بر اساس همین علاقه عمل کنیم و سپس کتاب ها را با اصول علمی طبقه بندی کنیم. در ابتدا این کار مشکل به نظر می رسید ولی علی رغم دشواری ها، انجام دادیم و خوشبختانه بچه ها بخوبی این طبقه بندی را یاد گرفتند و این رویه بدل به یک روش ثابت شد. تمامی کتاب ها در تهران تهیه کردیم و در طبقه چهارم خانه کتابدار بسته بندی و سازمان دهی کردیم و به مناطقی که لازم بود ارسال شدند” به گفته این عضو شورای کتاب کودک: “آقای پیر محمد رئیسی،پدر معنوی عشایر منطقه و ساکن روستای فضل الهی با شناخت کامل منطقه و عشایر و همچنین بواسطه روح و شخصیت بزرگش مشکل گشای ما بود و از آنجا که در گذشته از شاگردان زنده یاد بهمن بیگی-آموزگار بزرگ عشایر-بود؛در این زمینه ها احساس دین به گردن داشت و کارهای شورا از طریق اعتبار و نفوذ ایشان انجام می شد”. ناهید جباری با ذکر خاطراتی از دشواری های فعالیت؛از تلاش و کوشش اهالی در مناطقی چون روستاهای داروکان، هیت، کورسر و…سخن گفت. او در بخشی از این خاطرات اظهار داشت:”در یکی از مدارس به دلیل کمبود جا قرار شد گوشه ای از دفتر مدیر مدرسه کتابخانه شود. ولی ما از بابت اینکه کودکان برای گرفتن کتاب راحت نخواهند بود، نگران بودیم. اما با پیدا کردن یک انباری کوچک در گوشه مدرسه تصمیم عوض شد و کارهای انجام شده در دفتر مدرسه را متوقف کرده و در انباری از سر گرفتیم”
قسمت سوم: “شکوه حاجی‌نصرالله، تسهیل گر طرح بامداد کتابخانه ها-طی سخنانی با اشاره به فعالیت های طرح بامداد کتابخانه ها در مناطق محروم، اظهار داشت: “بامداد کتابخانه، فقط کتابخانه راه اندازی نمی کند، بلکه برای معلمان کارگاه های آموزشی برگزار می کند تا مشخص شود چرا کودکان باید کتاب داستان بخوانند؟علاوه بر این کارگاه شناخت ادبیات کودک و انواع کتاب، شیوه های کتابخوانی و گفتگو درباره کتاب ها و انجام فعالیت های هنری مرتبط با کتاب مانند نقاشی و نمایش خلاق و ساخت کتاب و…را اجرا می کند و در مرحله بعدی در هر کلاس با حضور معلم برای دانش آموزان کتاب می خواند و آنها را تشویق به فعالیت های هنری مرتبط با کتاب می کند”. وی افزود: “بامداد کتابخانه در مناطق محروم فقط کتابخانه راه اندازی نمی کند،بلکه تسهیل گران خانه به خانه با مردم و اهالی صحبت می کنند و جامعه محلی را درگیر طرح می کنند. در این گفتگوها، تسهیل گر اشخاصی را از جامعه محلی انتخاب می کند که توانایی اداره کتابخانه را دارند و به تاثیر اجرای طرح بامداد در روستای خود باور دارند”. به گفته این تسهیل گر: “این طرح به پشتیبانی کتابخانه، با بازدید تسهیل گران طرح از کتابخانه و اجرای کارگاه های آموزشی برای معلمان و کارگاه های کتابخوانی همراه با فعالیت ها در کلاس ها برای دانش آموزان ادامه می یابد”. وی در ادامه سخنان خود به شرح فعالیت های صورت گرفته در روستاهای داروکان، هیت، محله کورسر و روستای هلنچکان در سیستان و بلوچستان پرداخت. فعالیت هایی که آنها را می توان اینچنین خلاصه بندی کرد:
✔️روستای داروکان شهرستان نیک شهر با جمعیت ۲۰۰۰ نفر و شامل ۳۰۱ خانواده
فعالیت ها:آموزش کتابداری، بلند خوانی کتاب “تخم پنگوئن امپراطور”، اجرای نمایش خلاق درباره کتاب خوانده شده، قصه گویی جمعی، بازی گروهی کودکان
✔️روستای هیت شهرستان قصرقند با جمعیت ۲۷۵۱ نفر و شامل ۵۷۰ خانواده
فعالیت ها:برگزاری کارگاه کتابداری و شیوه های بلندخوانی، برگزاری کارگاه شناخت ادبیات کودک و انواع ادبی برای معلمین و دانش آموزان دبیرستان راضیه روستای هیت، کارگاه آشنایی با منابع مرجع در همان دبیرستان، اجرای کار عملی با فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، بلند خوانی کتاب “درخت بخشنده”
✔️محله کورسر در حاشیه قصر قند
فعالیت ها:اجرای کارگاه شناخت ادبیات کودک برای معلمان دبستان فاطمیه و عثمان، اجرای کارگاه بلند خوانی در دبستان فاطمیه برای معلمان و دانش آموزان و بر اساس قسمت هایی از کتاب های خوانده شده، نقاشی
✔️روستای هلنچکان شهرستان قصر قند
فعالیت ها:برگزاری کارگاه آشنایی با منابع مرجع و روش کار با فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و تشکیل گروه های سه نفره دانش آموزان برای کار با فرهنگنامه، اجرای کارگاه بلند خوانی در دبیرستان امام علی(ع)
شکوه حاج نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش مهم خانه کتابدار کودک و نوجوان، اظهار داشت:” از دل شورای کتاب کودک نهادهایی سر برآوردند. یکی از این نهاد ها خانه کتابدار کودک و نوجوان است که نه تنها خانه کتاب و ترویج کتابخوانی برای گروه های سنی مختلف است، بلکه، در این خانه آجر قرمزی، با مدیریت خانم ملیحه پیشداد به روی همگان باز است. به خاطر دارم در سال ۹۵ که تعاونی بانوان مهر در شبی سرد و بارانی گرفتار شده بود و جا و مکانی نداشت؛ تق تق به در این خانه کوفت و خانم پیشداد با مهر فراوان در را به روی بانوان مهرگشود. اینجا خانه کتاب، خانه کتابدار، خانه مروجان کتابخوانی، خانه تسهیل گران طرح بامداد کتابخانه ها،خانه بانوان و خود سرپرست و خانه امید ما است.”
موضوع پایانی نشست؛ گزارشی سفرنامه ای با عنوان “سفر یک هفته ای”(۱۷ تا ۲۳فروردین۹۷) با تسهیل گری شکوه حاجی نصرالله و فاطمه چایکار بود که توسط “فاطمه چایکار” مطرح شد:
فاطمه چایکار-عضو شورای مدیریت طرح بامداد کتابخانه ها-با اشاره به اینکه “ما در این سفر یک هفته ای با هماهنگی و مساعدت معتمد منطقه یعنی آقای رئیسی، در خانه های مردم بودیم و با آنها زندگی کردیم”، بیان داشت: “این مسئله باعث شد تا ما خیلی زود با شرایط محیطی آشنا شویم”. این عضو شورای کتاب کودک با ذکر اینکه “تعداد ۴۴ معلم، مدیر و راهبر آموزش و پرورش و ۵۵۰ دانش آموز در کارگاه آموزشی شرکت داشتند “افزود:”هدف ما ایجاد لذت مطالعه، علاقه مند کردن خواننده و در نهایت نهادینه کردن عادت به مطالعه بود و برای این منظور فعالیت هایی چون برگزاری کارگاه شیوه های عادت به مطالعه، بلندخوانی، بحث و گفتگو درباره کتاب، انواع بازی ها، اجرای نمایش خلاق و نمایش رادیویی، نقاشی انگشتی، طراحی با فوم، نقاشی با پاستل و کولاژ، ساختن ماسک و…را انجام دادیم”. او با بیان بخشی از خاطرات سفر گفت: “زمانی شنیدیم که در یکی از مدارس به منظور درآمدزایی برای استفاده از کتابخانه حق عضویت خواسته اند. بلافاصله خواهش کردیم که از این کار خودداری کنند”. وی همچنین با اشاره به برخی استقبال ها گفت:”در یکی از فعالیت ها با اصرار رابط آموزش و پرورش،یازده مدرسه از هفت روستا آمدند و در جلسه شرکت کردند” و در همین رابطه افزود:”زمانی که در منزل اهالی منطقه ساکن می شدیم برای کودکان صاحبخانه بلند خوانی می کردیم. ولی اندکی نمی گذشت که همسایه ها به همراه فرزندانشان به آنجا می آمدند و این کار را بصورت گروهی و جمعی انجام می دادیم”. فاطمه چایکار با اشاره به تاکید اجرای طرح کتابخوانی در تابستان گفت:”برای اولین باردر فصل تابستان درهای مدارس برای کتابخوانی باز شد ومعلمان اذعان داشتند که دوره های تابستانی بر روی خوانش و زبان فارسی بچه ها که دوزبانه هستند تاثیر مثبتی داشته است”. به گفته این تسهیل گر:”برخی از مدارس تحت پوشش طرح بامداد کتابخانه ها امسال زنگی تحت عنوان زنگ کتابخوانی در تمام پایه ها اجرا می کنند.”

اخبار مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خبرنامه ما عضو شوید :