طرح خانه به خانه كتاب در اپيدمى

🔔اجرای طرح خانه به خانه کتاب در اپیدمی کرونا

بامداد کتابخانه‌ها طرح خانه به خانه را با هدف دسترسی بچه های کتابخانه‌های بامداد به کتاب در شرایط اپیدمی کرونا، با حفظ کامل نکات بهداشتی اجرا می کند. این طرح به مدت سه ماه  در سه منطقه ی استان سیستان و بلوچستان به صورت آزمایشی اجرا می شود:

۱- اولین منطقه: کتابخانه ی غیرآموزشگاهی کودک و نوجوان "مرکز فرهنگی بامداد- آبادان"  در روستای آبادان در ۲۰ کیلومتری  ایرانشهر

۲- دومین منطقه: کتابخانه ی آموزشگاهی بامداد در دبستان دخترانه مطهره و پسرانه ابن سینا در روستای حاجی آباد بخش ساربوک شهرستان قصرقند بلوچستان

۳- منطقه سوم:  روستای سیل زده عورکی در منطقه ی دشتیاری شهرستان چابهار است. در این روستا طرح بامداد، کتابخانه ای ندارد.  روستا عورکی در بازدید کارشناسان بامداد کتابخانه ها از منطقه ی سیل زده دشتیاری در بهمن   ۱۳۹۸  شناسایی شده است.

🌿روش اجرای طرح

در منطقه اول و دوم ابتدا همکاران بامداد کتابخانه ها، خانواده ها را شناسایی می کنند تا  بر اساس گروه سنی مخاطبان طرح، خورجین کتاب را آماده کنند.  سرانجام با همکاری دو نفر از نوجوانان عضو کتابخانه بامداد، هفته ای یک بار خورجین کتاب در درب منزل  به خانواده تحویل داده می شود. این کتاب ها به مدت  یک هفته نزد هر خانواده امانت می ماند. در آغاز هر  هفته  نوجوانان همکار طرح با هدایت مربی همکار بامداد در منطقه، در درب منزل بچه های بامداد، خورجین کتاب امانت داده شده را  تحویل می گیرد و خورجین جدید کتاب را تحویل می دهد. در منطقه ی سوم که کودکان اصلا به کتاب دسترسی نداشته اند، به هر کودک ۳ کتاب اهدا می شود.  هر کودکی که تلاش کند کتاب هایش را با دیگران سهیم شود، دوباره کتاب اهدایی دریافت می کند.

این طرح از امروز؛  ۴ مرداد ۱۳۹۹  در "مرکز فرهنگی - آ موزشی بامداد کتابخانه ها"  در روستای آبادان در ۲۰ کیلومتری  ایرانشهر آغاز شد.  کتابدار این کتابخانه غیرآموزشگاهی کودک و نوجوان خانم مرضیه محمود زهی از اهالی روستا هستند. 

کتابدار کتابخانه بامداد با مشورت کارشناس مسئول این روستا در تهران، خورجین های کتاب را بر اساس خانواده های تعیین شده  آماده کردند. این خورجین ها به همت نوجوانان عضو کتابخانه، در درب منزل بچه های بامداد به آنان تحویل داده شد.

کارگاه مادر و کودک مجازی: بازیگوشی های قبل از کلاس اول

دوره های هَمبازی مجازی: بازیگوشی های قبل از کلاس اول (کارگاه بازی مادر و کودک): اين کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می شوند .شامل بازی های علمی، ریاضی، حرکتی، آمادگی خواندن و نوشتن، تمرکز، کارکردهای اجرایی مغز و بازی های رشدی هستند. بازی هایي شاد که یادگیری های فراوانی برای بچه ها به همراه دارد و آنها را برای رفتن به مدرسه آماده می کند. به علاوه فرصتی است که مامان ها تعداد بسیاری بازی یاد بگیرند که می توانند فرای ساعات کلاسی نیز آگاهانه با بچه ها بازی کنند. این دوره ها از سوی خانم فائزه وحدت نیا، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران و کارشناس بازی و اسباب بازی به تویز در خانه کتابدار کودک و نوجوان برگزار می شود.

کودکان 5 تا 6 ساله می توانند در این دوره شرکت کنند.

آغاز دوره : 24 تیر 1399

زمان : سه شنبه ها _ ساعت 12 تا 12:50

اطلاعات بیشتر را می توانید از کتابخانه کودک و نوجوان دریافت کنید.

تلفن ثبت نام : 02166962904

ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه، ساعت ٩ تا ١٤

کارگاه مادر و کودک مجازی: بازی های بپر بپر

دوره های هَمبازی مجازی: بازی های بپر بپر (کارگاه بازی مادر و کودک): این کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می شوند. شامل بازی های حرکتی مختلف هستند و برای تقویت مهارت های ورزشی، حرکتی ظریف و درشت، تمرکز و هوش فضایی بچه ها عالی هستند. به علاوه فرصتی است که مامان ها هم با بچه ها بازی و ورزش کنند.  این دوره ها از سوی خانم فائزه وحدت نیا، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران و کارشناس بازی و اسباب بازی به تویز در خانه کتابدار کودک و نوجوان برگزار می شود.

کودکان 4 تا 7 ساله می توانند در این دوره شرکت کنند.

آغاز دوره : 22 تیر 1399

زمان : يکشنبه ها، ساعت 13 تا 13:30

اطلاعات بیشتر را می توانید از کتابخانه کودک و نوجوان دریافت کنید.

تلفن ثبت نام : 02166962904

ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه، ساعت ٩ تا ١٤

جشن تيرگان ١٣٩٩ مجازى

هر سال جشن تیرگان را در خانه کتابدار باهم جشن می‌گرفتیم.  تصمیم گرفتیم امسال نیز مانند هرسال این جشن را با تغییرات کوچک برپا کنیم. به خانه‌های شما بیاییم و درباره تیرگان بیشتر بدانیم. "فرشته قبادی" عضو شورای کتاب کودک و کمیته ترویج خواندن که تسهیلگر جشن تیرگان بوده‌ است، روایتگر آن است. 

ضمنِ برپایی این جشن برای کودکان این سوال‌ها را با خودمان مرور می‌کنیم: چرا ایرانیان "جشن" را خلق کردند؟ آیا می‌خواستند قانع باشند و با شکرگزاری مشکلات را فراموش کنند؟ آیا می‌خواستند برای مشکلات، با روحیه‌ای تازه راه‌حل پیدا کنند؟ آیا اساسا تسلیم مشکلات بودند یا با آن‌ها می‌جنگیدند؟ آیا ... 

"جشن" امروز چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ ...

قصه های ترویج

بورد پيشنهاد سفر به…-ارديبهشت

بورد پيشنهاد سفر به…-ارديبهشت

بورد ” پيشنهاد مي كنم به … سفر كنيد چون …” بورد فروردين و ارديبهشت خانه كتابدار

و اما پاسخ هاي شما:

مشهد سفر كنيد. خيلي خوش مي گذرد و چيزهاي زيادي ياد مي گيريم.

شمال، چون خيلي خوش مي گذرد.

كوير مرنجاب، خيلي قشنگه

چون خر، دارد (حدس مي زنيم دوست كوچولومون عكس شتر را با خر اشتباه گرفته است☺️)

از گردنه ي حيران به سرعين برسيد. شگفت انگيز است.

كرمان، ديار كريمان، مهمان نواز و خونگرم، حتما سفر كنيد.

آبادان، شهر فلافل و فلفل با مردمي شاد و خونگرم و خوشتيپ، موسيقي هايي كه صداشون از كوچه و بازار بلند مي شود. واقعا دلنواز بودند.

محلات استان مركزي

به هرمز سفر كنيد، شهر رنگ ها است.

خمين، جاي باحالي، مخصوصا كوه بوجه

پيشنهاد مي كنم به كربلا سفر كنيد، چون آرامش دارد و تكه اي از بهشت است.

مشهد، چون حرم امام رضا (ع) در آن است.

همدان، شهر تاريخي پر از ديدني و مردمي خون گرم و مهربان، به خصوص در فصل تابستان

آبشار آسياب خرابه در اطراف تبريز، چون بسيار زيبا است و محبوب كساني كه از آب بازي لذت مي برند.

استراليا، چون خوش آب و هوا است.

هيچ جا نريد ☹️

پيشنهاد مي كنم به شهر قزوين سفر كنيد چون بسيار زيبا است و مكان هاي ديدني دارد . از جمله اين مكان ها: درياچه اوان، شاهزاده حسين، سعد السلطنه، فدك، ضمنا شيريني و باقلواهاي خوشمزه دارد.

استانبول، چون توريستي است.

اخبار مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خبرنامه ما عضو شوید :