برگزيده جشنواره مروجان كتاخواني

طرح "بامداد کتابخانه ها و ترویج خواندن" در سال ۱۳۷۵ در شورای کتاب کودک متولد شد. این طرح با سه دهه فعالیت‌های چشمگیر و سهم پایدار در اجرای برنامه‌های ترویج کتابخوانی در میان کودکان برگزیده ششمین "جشنواره تقدیر از مروجان کتاب خوانی" در بخش گروه ها و نهادها شد. این جشنواره با همکاری و همراهی گروه ها و نهادها و تشکل های غیردولتی تحت عنوان7 "شبکه مروجان کتابخوانی کشور" و پشتیبانی "دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد" برگزار می شود.

با درود بر شما آموزگاران همکار طرح بامداد؛ با درود بر شما دوستدا‌ران کودک همکار طرح؛ با درود بر شما پشتیبانان مالی طرح؛ بدون همراهی و تلاش تک‌تک‌تان کسب این افتخار غیرممکن بود. طرح "بامداد کتابخانه‌ها و ترویج خواندن" برگزیده ششمین جشنواره تقدیراز مروجان کتابخوانی شد.

طرح "بامداد کتابخانه‌ها و ترویج خواندن" در ششمین "جشنواره تقدیر از مروجان کتاب خوانی" که اختتامیه آن در بیست و پنج آبان ماه در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، در بخش گروه‌ها و نهادها برگزیده شد. این جشنواره با همکاری و همراهی گروه‌ها و نهادها و تشکل‌های غیردولتی تحت عنوان "شبکه مروجان کتابخوانی کشور" و پشتیبانی "دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد" برگزار می‌شود. طرح "بامداد کتابخانه‌ها و ترویج خواندن" در شورای کتاب کودک درسال ۱۳۷۵ متولد شد. این طرح سه دهه فعالیت‌ چشمگیر و سهم پایدار در اجرای برنامه‌های ترویج کتابخوانی کودکان داشته است.

قصه های ترویج

طرح بامداد نامزد جشنواره تقدير از مروجان…

طرح بامداد نامزد جشنواره تقدير از مروجان…

طرح”بامداد کتابخانه‌ها و ترویج خواندن” در میان نامزدهای نهایی ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی قرار گرفت. هیات داوران ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی، اسامی نامزدهای راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره را اعلام کرد. بر اساس این اعلام،”طرح بامداد کتابخانه‌ها و ترویج خواندن” عنوان نخست این جشنواره در بخش گروه‌ها و نهاد‌‌ها را به دست آورد.

جشنواره تقدیر از مروجان کتاب خوانی، همه‌ساله با همت دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد برگزار می‌شود.اختتامیه این جشنواره روز شنبه،۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸ و همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب،از ساعت ۱۴ الی ۱۶ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد. لازم به یادآوری است که شورای کتاب کودک پیش از این، طرح بامداد کتابخانه‌ها را به عنوان نامزد ایرانی جایزه ترویج خواندن آساهی ۲۰۱۹، به دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان IBBY معرفي كرده است.

نگاهی گذرا به تاریخچه و فعالیت‌های طرح”بامداد کتابخانه‌ها و ترویج خواندن” 

✍🏻داستان بيش از سه دهه تلاش

پرواز نوجوانی در ۱۳۷۵، پدر را بر آن داشت تا با برپایی کتابخانه در مناطق محروم یاد و خاطره فرزند را زنده نگه دارد.طرح بامداد به هزینه‌ پدر و به همت شورای کتاب کودک با تجهیز۲۰ کتابخانه‌ی آموزشگاهی در مدارس جنوب تهران و چند کتابخانه‌ی بیمارستانی، از جمله بیمارستان قلب شهید رجایی به اجرا در آمد. این حرکت فرهنگی، سرآغاز تعهدی شد که این طرح با قراردادن کتاب در دستان کودکان محروم، سبز بمانده و تداوم یابد. 

طی سال‌های ۷۶ تا ۷۹، اندیشه بامداد کتابخانه‌ها،با همکاری در نهادهایی چون کانون اصلاح و تربیت، انجمن حمایت از حقوق کودک و ديگر فکرهای اجرایی، قوام یافت و بالید. از آن پس فعالیت‌های انجام شده در این طرح را در چند دوره تاریخی می‌توان صورت بندی کرد:

➖دوره اول فعالیت بامداد کتابخانه ها،۱۳۸۰-۱۳۸۳(طرح تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه‌های ثابت و سیار بامداد): با همکاری اعضای شورای کتاب کودک و برنامه‌ی موسسه تحقیقاتی رشدیه یعنی ابتکار گردآوری کتاب‌های بدون استفاده از منازل، ۳۹ کتابخانه راه‌اندازی و ۹۷۱۳ جلد کتاب به کتابخانه‌ها فرستاده شد. در کتابخانه‌هایی که از این دوره تحت پوشش طرح بامداد هستند، علاوه بر ارسال کتاب، فعالیت های ترویجى در آنها انجام مى شود.

➖دوره دوم فعالیت بامداد كتابخانه ها،۱۳۸۳-۱۳۸۵: در این دوره زمانی پروژه تجهیز کتابخانه‌های آموزشگاهی بم، پس از وقوع زلزله در شورای کتاب کودک از اولویت برخوردار است.طرح بامداد کتابخانه ها همراه با دیگر اعضای شورای کتاب کودک در تجهیز ۶۰ کتابخانه آموزشگاهی و آموزش کتابداران کوشش می‌کند.این پروژه با همکاری شورای کتاب کودک و وزارت آموزش و پرورش و یونیسف به انجام می رسد.

➖دوره سوم فعالیت بامداد کتابخانه ها ۱۳۸۵-۱۳۹۲: توسعه کتابخانه‌های کوچک در مناطق محروم، از سال ۱۳۸۵ هم زمان با طرح توسعه بامداد کتابخانه‌ها با موافقت هیات مدیره شورای کتاب کودک، پیگیرانه دنبال می‌شود و تا سال ۱۳۸۸،سی کتابخانه را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.در این مرحله طرح بامداد کتابخانه ها سعی دارد ارتباط مستمر خود را با کتابخانه‌ها حفظ کند.این مجموعه طیفی از کتابخانه‌های آموزشگاهی، بخش کودک و نوجوان کتابخانه های عمومی، کتابخانه های سیار، کتابخانه های خانگی و کتابخانه‌های برخی از سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد را در برمی‌گیرد. تعداد آثار ارسال شده در این دوره ۹۸۱۸ جلد کتاب است.                    

➖دوره چهارم فعالیت بامداد کتابخانه‌ها از ۱۳۹۳-۱۳۹۶(انتقال طرح بامداد از شورای کتاب کودک به خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن): در این دوره کتابخانه‌های قدیمی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و کتابخانه‌های جدیدی راه‌اندازی می‌شوند.اينك بامداد كتابخانه ها،بامدادى بى انتهاست و داستان اين تلاش همچنان ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خبرنامه ما عضو شوید :