معرفى كتاب فلسفه براي كودكان و نوجوانان

معرفى كتاب فلسفه برای کودکان و نوجوانان "چشم‌اندازهای جهانی" ، ویراسته : سعید ناجی، رسنانی هاشم، ترجمه: حمیدرضا محمدی، نشر نی: مقالاتی که بنیانگذاران و پیشگامان برنامه‌ی "فلسفه برای کودکان" در سطح جهان نوشته‌اند، در این کتاب به صورت گفتگو و مصاحبه آماده شده است. 

بخش اول کتاب به خاستگاه این جنبش و بنیان‌های فلسفی و نظری آن می‌پردازد.

بخش دوم کاربردهای تخصصی دیالوگ فلسفی در آموزش فلسفه، اخلاق، فلسفه اخلاق و علوم را بررسی می‌کند.

بخش سوم به موضوعات نظری، مانند اهداف این روش با نظر به جست‌جوی حقیقت و معنا، و بحث درباره رمان‌ها یا داستان‌های کوتاه و ویژگی‌های‌شان می‌پردازد. 

بخش چهارم نحوه ‌ی اجرای این برنامه در سطح جهان را توضیح می‌دهد. و به تفاوت‌های فرهنگ، شیوه‌های حلقه‌ی کندوکاو و ضرورت جرح و تعدیل برنامه به جهت سازگاری با مسائل محلی می‌پردازد. 

بیست و یک مصاحبه شونده‌ی این مجموعه از ۱۲ کشور مختلف در شش قاره دنیا هستند. 

کارگاه مادر و کودک مجازی: بازیگوشی های قبل از کلاس اول

دوره های هَمبازی مجازی: بازیگوشی های قبل از کلاس اول (کارگاه بازی مادر و کودک): اين کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می شوند .شامل بازی های علمی، ریاضی، حرکتی، آمادگی خواندن و نوشتن، تمرکز، کارکردهای اجرایی مغز و بازی های رشدی هستند. بازی هایي شاد که یادگیری های فراوانی برای بچه ها به همراه دارد و آنها را برای رفتن به مدرسه آماده می کند. به علاوه فرصتی است که مامان ها تعداد بسیاری بازی یاد بگیرند که می توانند فرای ساعات کلاسی نیز آگاهانه با بچه ها بازی کنند. این دوره ها از سوی خانم فائزه وحدت نیا، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران و کارشناس بازی و اسباب بازی به تویز در خانه کتابدار کودک و نوجوان برگزار می شود.

کودکان 5 تا 6 ساله می توانند در این دوره شرکت کنند.

آغاز دوره : 24 تیر 1399

زمان : سه شنبه ها _ ساعت 12 تا 12:50

اطلاعات بیشتر را می توانید از کتابخانه کودک و نوجوان دریافت کنید.

تلفن ثبت نام : 02166962904

ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه، ساعت ٩ تا ١٤

کارگاه مادر و کودک مجازی: بازی های بپر بپر

دوره های هَمبازی مجازی: بازی های بپر بپر (کارگاه بازی مادر و کودک): این کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می شوند. شامل بازی های حرکتی مختلف هستند و برای تقویت مهارت های ورزشی، حرکتی ظریف و درشت، تمرکز و هوش فضایی بچه ها عالی هستند. به علاوه فرصتی است که مامان ها هم با بچه ها بازی و ورزش کنند.  این دوره ها از سوی خانم فائزه وحدت نیا، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران و کارشناس بازی و اسباب بازی به تویز در خانه کتابدار کودک و نوجوان برگزار می شود.

کودکان 4 تا 7 ساله می توانند در این دوره شرکت کنند.

آغاز دوره : 22 تیر 1399

زمان : يکشنبه ها، ساعت 13 تا 13:30

اطلاعات بیشتر را می توانید از کتابخانه کودک و نوجوان دریافت کنید.

تلفن ثبت نام : 02166962904

ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه، ساعت ٩ تا ١٤

جشن تيرگان ١٣٩٩ مجازى

هر سال جشن تیرگان را در خانه کتابدار باهم جشن می‌گرفتیم.  تصمیم گرفتیم امسال نیز مانند هرسال این جشن را با تغییرات کوچک برپا کنیم. به خانه‌های شما بیاییم و درباره تیرگان بیشتر بدانیم. "فرشته قبادی" عضو شورای کتاب کودک و کمیته ترویج خواندن که تسهیلگر جشن تیرگان بوده‌ است، روایتگر آن است. 

ضمنِ برپایی این جشن برای کودکان این سوال‌ها را با خودمان مرور می‌کنیم: چرا ایرانیان "جشن" را خلق کردند؟ آیا می‌خواستند قانع باشند و با شکرگزاری مشکلات را فراموش کنند؟ آیا می‌خواستند برای مشکلات، با روحیه‌ای تازه راه‌حل پیدا کنند؟ آیا اساسا تسلیم مشکلات بودند یا با آن‌ها می‌جنگیدند؟ آیا ... 

"جشن" امروز چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ ...

قصه های ترویج

معرفى كتاب-روز جهانى پرندگان مهاجر

معرفى كتاب-روز جهانى پرندگان مهاجر

معرفي كتاب دانستني هاي جانوران ايران و جهان “پرندگان”، نويسنده: محمد كرام الديني ، انتشارات: نشر طلايي ، گروه سني: دبستان (٩ تا ١٢ سال) کسب اطلاعات درباره‌ی انواع حیوانات, برای کودکان و نوجوانان لذت‌بخش است. کتاب “پرندگان” از مجموعه‌ی «دانستنی‌های جانوران ایران و جهان» توضیحاتی دقیق درباره‌ی انواع پرندگان به مخاطب مي دهد. نویسنده‌ی کتاب پس از آوردن تعریف علمی پرنده، مخاطب را با پرنده‌های هم‌شکل ولی متفاوت آشنا می‌کند. 

سپس اطلاعاتی درباره‌ی رنگ آن‌ها، منقار پرندگان، آشیانه‌شان، مهاجرت و نیز پرندگان شناگر، شب‌پرواز، بیابانی، شهرنشین، بی‌خانمان و در نهایت گنجشک‌ها، کبوترها، پرندگان سواحل، کلاغ ها و حتی پرنده‌ی افسانه‌ای یعنی هما، مي دهد. این کتاب مانند دانش‌نامه‌ای تصویری، معرفي پرندگان را با تصویرهای دقیق از آن ها همراه کرده است.

معرفي كتاب فرهنگ نامه حيات وحش ايران: مهره داران، به همت جمعي از نويسندگان، انتشارات: نشر طلايي ، گروه سني: ١٢ سال به بالا: فرهنگ نامه حیات وحش ایران، یک کتاب مرجع برای آشنایی با تنوع زیستی منحصر به ‌فرد ایران است. در این کتاب می‌توانید با گونه‌های جانوری و زیستگاه‌های حیات‌وحش ایران آشنا شوید.

مهاجرت طولاني از ويژگي هاي پرندگان است. بيش از نيمي از پرندگان ايران مهاجرند. مهاجرت براي رويايي و غلبه بر تغيير وضعيت آب و هواي زيستگاه ها و يافتن زيستگاه هاي مناسب براي زندگي و توليد مثل است. توانايي مهاجرت ارثي و غريزي است. حتي در قفس نيز پرندگان رفتارهاي آمادگي مهاجرت را نشان مي دهند.

متاسفانه كاهش تنوع زيستي سرزمين ايران، شامل كاهش تنوع پرندگان نيز شده است. در ٥٠ سال اخير، جمعيت بسياري از پرندگان ايران كاهش يافته است.

در بخش پرندگان اين كتاب، برخي از مهم ترين پرندگان كه با فرهنگ مردم ارتباط بيشتري داشته اند و براي همه مردم كشور آشناترند، معرفي شده اند. يكي از ويژگي هاي جذاب كتاب، تصويرسازي هاي دقيق و علمي آن است.

برخی از مهاجرهای فصل بهار و تابستان کشور ایران

شعار امسال روز جهانی “پرندگان مهاجر” 

“پرندگان دنیای ما را به هم پیوند می‌دهند.”

Birds connect our world

اخبار مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

در خبرنامه ما عضو شوید :
Loading