معرفى كتاب فلسفه براي كودكان و نوجوانان

معرفى كتاب فلسفه برای کودکان و نوجوانان "چشم‌اندازهای جهانی" ، ویراسته : سعید ناجی، رسنانی هاشم، ترجمه: حمیدرضا محمدی، نشر نی: مقالاتی که بنیانگذاران و پیشگامان برنامه‌ی "فلسفه برای کودکان" در سطح جهان نوشته‌اند، در این کتاب به صورت گفتگو و مصاحبه آماده شده است. 

بخش اول کتاب به خاستگاه این جنبش و بنیان‌های فلسفی و نظری آن می‌پردازد.

بخش دوم کاربردهای تخصصی دیالوگ فلسفی در آموزش فلسفه، اخلاق، فلسفه اخلاق و علوم را بررسی می‌کند.

بخش سوم به موضوعات نظری، مانند اهداف این روش با نظر به جست‌جوی حقیقت و معنا، و بحث درباره رمان‌ها یا داستان‌های کوتاه و ویژگی‌های‌شان می‌پردازد. 

بخش چهارم نحوه ‌ی اجرای این برنامه در سطح جهان را توضیح می‌دهد. و به تفاوت‌های فرهنگ، شیوه‌های حلقه‌ی کندوکاو و ضرورت جرح و تعدیل برنامه به جهت سازگاری با مسائل محلی می‌پردازد. 

بیست و یک مصاحبه شونده‌ی این مجموعه از ۱۲ کشور مختلف در شش قاره دنیا هستند. 

کارگاه مادر و کودک مجازی: بازیگوشی های قبل از کلاس اول

دوره های هَمبازی مجازی: بازیگوشی های قبل از کلاس اول (کارگاه بازی مادر و کودک): اين کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می شوند .شامل بازی های علمی، ریاضی، حرکتی، آمادگی خواندن و نوشتن، تمرکز، کارکردهای اجرایی مغز و بازی های رشدی هستند. بازی هایي شاد که یادگیری های فراوانی برای بچه ها به همراه دارد و آنها را برای رفتن به مدرسه آماده می کند. به علاوه فرصتی است که مامان ها تعداد بسیاری بازی یاد بگیرند که می توانند فرای ساعات کلاسی نیز آگاهانه با بچه ها بازی کنند. این دوره ها از سوی خانم فائزه وحدت نیا، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران و کارشناس بازی و اسباب بازی به تویز در خانه کتابدار کودک و نوجوان برگزار می شود.

کودکان 5 تا 6 ساله می توانند در این دوره شرکت کنند.

آغاز دوره : 24 تیر 1399

زمان : سه شنبه ها _ ساعت 12 تا 12:50

اطلاعات بیشتر را می توانید از کتابخانه کودک و نوجوان دریافت کنید.

تلفن ثبت نام : 02166962904

ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه، ساعت ٩ تا ١٤

کارگاه مادر و کودک مجازی: بازی های بپر بپر

دوره های هَمبازی مجازی: بازی های بپر بپر (کارگاه بازی مادر و کودک): این کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می شوند. شامل بازی های حرکتی مختلف هستند و برای تقویت مهارت های ورزشی، حرکتی ظریف و درشت، تمرکز و هوش فضایی بچه ها عالی هستند. به علاوه فرصتی است که مامان ها هم با بچه ها بازی و ورزش کنند.  این دوره ها از سوی خانم فائزه وحدت نیا، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی دانشگاه تهران و کارشناس بازی و اسباب بازی به تویز در خانه کتابدار کودک و نوجوان برگزار می شود.

کودکان 4 تا 7 ساله می توانند در این دوره شرکت کنند.

آغاز دوره : 22 تیر 1399

زمان : يکشنبه ها، ساعت 13 تا 13:30

اطلاعات بیشتر را می توانید از کتابخانه کودک و نوجوان دریافت کنید.

تلفن ثبت نام : 02166962904

ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه، ساعت ٩ تا ١٤

جشن تيرگان ١٣٩٩ مجازى

هر سال جشن تیرگان را در خانه کتابدار باهم جشن می‌گرفتیم.  تصمیم گرفتیم امسال نیز مانند هرسال این جشن را با تغییرات کوچک برپا کنیم. به خانه‌های شما بیاییم و درباره تیرگان بیشتر بدانیم. "فرشته قبادی" عضو شورای کتاب کودک و کمیته ترویج خواندن که تسهیلگر جشن تیرگان بوده‌ است، روایتگر آن است. 

ضمنِ برپایی این جشن برای کودکان این سوال‌ها را با خودمان مرور می‌کنیم: چرا ایرانیان "جشن" را خلق کردند؟ آیا می‌خواستند قانع باشند و با شکرگزاری مشکلات را فراموش کنند؟ آیا می‌خواستند برای مشکلات، با روحیه‌ای تازه راه‌حل پیدا کنند؟ آیا اساسا تسلیم مشکلات بودند یا با آن‌ها می‌جنگیدند؟ آیا ... 

"جشن" امروز چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ ...

قصه های ترویج

معرفى كتاب هاى اكو

معرفى كتاب هاى اكو

معرفي كتاب سه جلدي اكو ، نويسنده: پم مونيوس رايان ، مترجم: فروغ منصور قناعي ، ناشر: پرتقال ، گروه سني: ١٢ سال به بالا: امروز می خواهیم مجموعه ای را معرفي كنيم که فضاي آن تا حدي شبيه به شرايط امروز جهان است: زندگي در بحران.

ما در اين كتاب داستان ٣ نوجوان را ميخوانيم كه در زمان جنگ جهاني دوم هستند و جنگ شرايط زندگي آنها را تغيير داده. نقطه مشترک زندگی این سه نوجوان یک سازدهنی با صدایی جادویی است که در هر جلد یکی از آن ها صاحبش می‌شوند. اگر چه این سه نوجوان در شرایط متفاوتی زندگی می‌کنند اما بالاخره این ساز کوچک سرنوشت آن ها را به هم گره می‌زند.

اين روزها يك نوجوان ايراني با آنکه در کشورهای آسياي شرقي يا حتي اروپا زندگی می کند, تقريباً در شرايطی مشابه هستند. (قرنطينه، آموزش مجازي و…) ما نيز به يك عنصر مشترك نياز داريم براي رهايي از اين بحران و ارتباط با ديگر نوجوانان جهان؛ براي يافتن راه هاي روشني رو به آينده.

در «داستان فردریش» که نخستین جلد این مجموعه است، فردریش اسمیت دوازده ساله، پسری بااستعداد و خارق‌العاده در موسیقی است که هنگام به قدرت رسیدن هیتلر با پدر و خواهرش در آلمان زندگی می‌کند. او یک ماه گرفتگی روی صورتش دارد که باعث می‌شود بچه‌ها در مدرسه مسخره‌اش کنند. علاوه بر آن باتوجه به شرایط سیاسی و اجتماعی آن زمان دولت اصرار دارد او باید مقطوع‌النسل شود تا ایراد چهره‌اش به نسل بعدی منتقل نشود؛ برای همین فردریش تصمیم می‌گیرد فرار کند. نقطه روشن زندگی او یافتن یک سازدهنی است؛ سازی که به او قدرت می‌دهد.

در جلد دوم با عنوان «داستان مایک»؛ دوسال پس از فرار فردريش، ساز دهني در گوشه ي ديگر دنيا به دست مايك فلانري، نوازنده ي با استعداد پيانو مي افتد؛ مایک پسربچه‌ای است که با برادر کوچکش در پرورشگاهی در پنسیلوانیا زندگی می‌کند و به دنبال یافتن خانواده‌ای است که بتواند با برادرش در کنار هم زندگی کنند. آن‌ها به طور اتفاقی سازدهنی را از دست فروشي مي خرند و اين سازدهني زندگی این دو برادر را دستخوش تغییر می‌کند و راه‌های روشنی به آینده می‌یابد.

در جلد سوم با عنوان «داستان آیوی»؛ «آیوی لوپز» به تازگی همراه با خانواده‌اش به کالیفرنیا مهاجرت کرده است. او به هیچ وجه کالیفرنیا را دوست ندارد چراکه با آمدن به آن جا از دوستان و تمام چیزهایی که می‌شناخته دور شده است. تازه در کالیفرنیا هیچ کس آن‌ها را به‌عنوان یک خانواده آمریکایی نمی‌پذیرد و همه جور دیگری به آن‌ها نگاه می‌کنند. درست در همین زمان است که آیوی سازدهنی را پیدا می‌کند. او عاشق سازدهني مي شود…

اخبار مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

در خبرنامه ما عضو شوید :
Loading